Що таке тривожний розлад?

Тривожний розлад – це стійка, надмірна, не обумовлена певними причинами тривога. Головними симптомами якого є неконтрольовані переживання, стійке відчуття занепокоєння, ірраціональний страх, плаксивість, неспроможність розслабитися. Цей стан ще називають підвищена тривожність. На відміну від звичайного відчуття тривоги, яке час від часу в кожного із нас з’являється, тривожний розлад характеризується тривалістю – понад півроку.

Симптоми та ознаки

  • Постійне відчуття надмірної тривоги, що виникає без явних на те причин
  • Неконтрольований страх, що паралізує тіло й думки
  • Переживання через ситуації, які навіть на стануться
  • Знижена працездатність
  • З’являється бажання відмежуватись від соціум
  • Надмірна тривога за здоров’я, боязнь хвороб і в постійний пошуку ознак серйозних захворювань у звичайних симптомах
  • Панічні фобії різних типів (наприклад, пірофобія, клаустрофобія тощо)
  • Підвищена психічна втомлюваність
  • Проблеми з концентрацією уваги

З боку тіла можливі такі прояви тривоги: висока частота дихання, прискорене серцебиття, підвищене потовиділення, підвищене потовиділення, слабкість і втома, поверхневий сон, туман в голові, запаморочення, шлунково-кишкові розлади (нудота, діарея, закрепи)

Причини виникнення надмірної тривоги

Недостатній сон. Рівень тривожності підвищується після навіть одноразового недосипання. Нестача сну може спровокувати виникнення замкнутого кола: нестача сну спричиняє тривогу, а тривога може спричинити проблеми зі сном. 

Надмірне вживання кави. Науково доведено, що кофеїн підвищує рівень тривоги

Прийом певних медикаментів, наркотичних речовин (кортикостероїди, кокаїн, амфетаміни)

Нездорове харчування. Пропуск їжі, сувора дієта, зловживання фастфудом або продуктами швидкого приготування, нездорові харчові звички, як от переїдання, вживання їжі та напоїв з високим вмістом жиру, солі або цукру – все це може спровокувати розвиток проблем з психічним здоров’ям. Дослідники пояснюють це різкими перепадами рівня цукру в крові, що позначаються на нашому настрої.

Інформаційне перевантаження. В умовах війни складно відмежуватися від ситуації, що склалася в країні: всі новини, соцмережі й розмови з людьми просякнуті темою бойових дій. Це вагомий фактор розвитку тривожного розладу в сучасній реальності, який може тримати нас в занепокоєнні тривалий час.

Страх великомасштабних катастроф. Науковці дослідили, що страх, пов’язаний з COVID-19, призводить до підвищення рівня тривоги.

Відсутність контролю над своїм життям. Відчуття невизначеності, втрата можливості повноцінно керувати своїм життям супроводжує нас від початку пандемії і посилилась з початком війни.

Тривожний розлад може бути реакцією на сильні стресові ситуації, наприклад, розрив важливих відносин або потрапляння в надзвичайну ситуацію, що загрожує життю.

Лікування

Звичайні поради, як просто заспокоїтися, випити чи придбати заспокійливі при тривожному розладі не допоможуть.

Щоб позбутися цього стану слід знайти причину й ліквідувати її. В цьому допоможе висококваліфікований психотерапевт. Під час активної розмови лікар виявляє симптоми, визначає стан вашого психічного здоров’я. На консультації ви матимете змогу пройти тести на тривожність, що дасть змогу психотерапевтові визначити рівень вашої тривоги. Це може бути звичайна підвищена тривожність або ж розвинений тривожний розлад. Відповідно до вашого емоційного стану він підбере ефективне лікування.

Для лікування тривожного розладу використовують різні методи: когнітивно-поведінкова терапія, призначення лікарських препаратів те немедикаментозна терапія, серед яких: лікувальна фізкультура, фототерапія, аутогенне тренування, релакс-терапія; різні види психотерапії (раціональна, тілесно-орієнтована, групова, арт-терапія, гештальт-терапія), ароматерапія, практикування mindfulness.

Коли звертатися до лікаря

  • Якщо вас турбують вищеописані симптоми.
  • Коли постійна й надмірна тривога стає головною проблемою в житті. 
  • Відчуття страху заважає вам жити і ви не змозі його котролювати
  • Поява симптомів з боку організму: прискорене серцебиття, тремор, підвищена чутливість тощо.
  • Наявні порушення сну та харчування (безсоння, переїдання, зникнення апетиту тощо)
  • Знижується якість життя.

Часто такі відчуття заперечуються і не усвідомлюються нами. Тому слід бути уважним до свого внутрішнього стану й не ігнорувати тривожні зміни в ньому. Якщо залишити тривожний розлад без лікування, можуть розвинутися різноманітні наслідки: депресія, зловживання алкоголем, хронічний біль, безсоння, хронічні хвороби шлунково-кишкового тракту, мігрені та ін. Наслідки для організму можуть бути непередбачуваними, до того ж ми не завжди знаходимо зв’язок між ними й високим рівнем тривоги. Не нехтуйте своїм психічним здоров’ям! Зверніться по допомогу до професійного психотерапевта.