Трудотерапія (ерготерапія. працетерапія або «лікування заняттям») – метод лікування за допомогою праці для пришвидшення адаптації людини до нормального життя.

Широке застосування працетерапія знайшла в лікуванні порушень психічних функцій, завдяки своїй високій ефективності. Практикується психотерапевтами в поєднанні іншими методами: арт-терапією, апітерапією, аутотренінгом, психотерапією або фармакотерапією. 

Які ефекти дає трудотерапія:

Найвираженішим є психотерапевтичний ефект: зосередження уваги на роботі, відволікання від неприємних думок чи відчуттів, мобілізується воля, повертається впевненість в собі та в своїх силах, можливість відкрити в собі прихований потенціал, покращення якості життя.

  • Поліпшується загальне самопочуття.
  • Активація відділів мозку, які відповідають за активність, планування діяльності та взаємодію з оточуючими людьми.
  • Фізична активність чинить позитивний вплив на основні системи організму: нервову, серцево-судинну, дихальну, кровотворну, сечовидільну, травну, імунну та ін.
  • Підвищення нервово-психічного та життєвого тонусу.
  • Найефективнішою трудотерапія продемонструвала себе при комплексному лікуванні депресивних станів.

Депресії супроводжуються уповільненням рухової та інтелектуальної активності. Проведення трудотерапії дозволяє швидше відновити втрачену вольову активність, нормалізувати порушений цикл сон-неспання.

Призначаючи трудотерапію, лікар дотримується всіх критеріїв лікування: індивідуально оцінюються показання та протипоказання, розробляється та реалізується лікувально-реабілітаційна програма, весь процес проходить під контролем лікаря та помічника лікаря – спеціаліста з трудотерапії або реабілітолога.

Тому основними завданнями трудотерапії є: відновлення психічного та фізичного здоров’я, налагодження взаємодії та спілкування з іншими людьми, соціальна адаптація. Крім цього, цей вид лікування має навчальну та розвиваючу дію. Для здорової людини праця є природною потребою. При багатьох захворюваннях працездатність знижується або повністю втрачається. Відновлення трудової діяльності є не лише метою лікування, а й засобом терапії багатьох хвороб.