VR-терапія – інноваційний метод психотерапії, який використовується для лікування різних психічних розладів (тривожні розлади, посттравматичний стресовий розлад, фобії). Унікальність цієї технології в тому, що за домогою симуляцій тих чи інших ситуацій можна глибше зануритися в свій внутрішній світ, пропрацювати думки й страхи, відкоригувати почуття, виявити причини розладів, натренувати соціальні навички. Терапія віртуальною реальністю зменшує тривалість та підвищує якість лікування.

В психотерапії використовуються спеціальні техніки, при яких задіюється уява, щоб глибоко зануритися в свідомість та пропрацювати психоемоційну проблему. Оскільки наша лімбічна система, яка відповідає за емоції, не розрізняє де реальність, а де ні, за допомогою технологій VR-психотерапії можна працювати з фантазіями для корекції психоемоційних процесів (думок, емоцій, відчуттів).

Напрямки, в яких застосовується VR-терапія

Лікування фобій

Найкращі результати лікування віртуальною реальністю демонструє при роботі з фобіями. Під час сеансу людина занурюється в симуляцію, де присутній об’єкт її страхів (павуки, собаки, змії, польоти на літаках) і поступово збільшується ступінь впливу, який повністю контролюється пацієнтом. Наприклад, збільшується кількість собак і їхня агресивність або літак, який стоїть, потім злітає, летить і сідає. Чим довше людина  контактує з об’єктом страху, тим менший рівень стресу він викликає.

Важливою є регулярність. Згідно з традиційними методами лікування фобій пацієнт мусив поступово зближатися з об’єктом своїх страхів. Наприклад, якщо це собака, то спочатку уявляти її або потім намагатися приблизитися до неї, згодом доторкнутися. Саме тому технології віртуальної реальності ефективні при аерофобії, тому що людині не потрібно щотижня літати на літаку.

Терапія посттравматичного стресового розладу

Повторно проживаючи ситуацію з травматичним досвідом, ми маємо змогу зазирнути в спогади, яких ми уникаємо і краще пропрацювати травму. Під час сеансу VR-психотерапії людина згадує нові подробиці, які допомагають при роботі з психоемоційною травмою.

Набуття соціальних навичок

Є два варіанти симуляції: виступ перед публікою та побачення. Симуляція дає змогу тренувати соціальні навички у формі рольової гри на побаченні, виступу перед групою людей тощо. Також є можливість тренувати навички та відстоювання своїх точки зору та особистих кордонів.

Робота з тригерами

При залежностях є ряд речей, що посилюють переживання або тягу. Завдяки симуляції, наприклад, бару, пацієнт може протистояти бажанню випити, стримуючи його. І при реальному потраплянні в бар, потяг випити буде дещо меншим.

У даного методу великі перспективи та варіативність до застосування. Важливо розуміти, що VR-терапія – це лише додатковий метод лікування у рамках психотерапії та для максимальної ефективності необхідний хороший психотерапевт.