Depression concept illustration Free Vector

Що таке депресія?

Депресія – найпоширеніший психічний розлад у всьому світі. Це стан пригнічення, який не минає протягом щонайменше двох тижнів. Людина втрачає бажання працювати, займатися улюбленими справами й спілкуватися з друзями. Щоб впоратися з цим станом слід звернутися по допомогу до психотерапевта. Саме він надає кваліфіковану допомогу, використовуючи дієві методи психотерапії та може призначати лікарські засоби

Іноді ми помилково думаємо, що звичайне відчуття смутку або пригнічення у відповідь на життєві негаразди є ознаками депресії. Але така зміна настрою швидко проходить: ми переключаємо свою увагу на інші справи, проживаємо позитивні моменти і через кілька годин або днів почуваємося цілком життєрадісними людьми. Проте депресія так швидко не проходить. Цей стан глибокого пригнічення може затягнутися надовго – на тижні або й на місяці. 

Ситуація стає складнішою, коли в нашу країну приходить війна і звичне для нас життя кардинально змінюється. Втрата близької людини, роботи, велика кількість негативних новин та невизначеність у майбутньому підвищують ймовірність розвитку депресії. .

Симптоми депресії

  • Перш за все виникають проблеми зі сном: людина прокидається о 4-5 ранку, знесилена, без змоги заснути знову. 
  • З’являються порушення харчування: погіршується апетит, зовсім не хочеться їсти або навпаки людина починає заїдати стрес. Внаслідок недоїдання організм проживає постійний стрес, виробляючи адреналін та кортикостероїди, які ще більше посилюють стан пригнічення. Переїдання ж призводить до набирання ваги, від чого людина засмучується і їй важче вибратися з депресії. 
  • Зникає бажання займатися звичними справами: чи то зробити щось приємне, чи поспілкуватися з близькими, чи вийти на прогулянку. 
  • Людина, хвора на депресію, втрачає здатність відчувати задоволення від життя. Хочеться лежати в ліжку весь день, нічого не робити, нікого не бачити й ні про що не думати.
  • Часто для депресії є характерним зниження лібідо. Зниження або втрата сексуального потягу веде до поглиблення депресії. Іншим проявом може бути те, що людина втрачає здатність отримувати задоволення від статевого життя.
  • Весь цей стан супроводжується постійним відчуттям пригнічення, проблемами з концентрацією, зниженою самооцінкою, труднощами в прийнятті простих рішень. 
  • Людина втрачає змогу отримувати задоволення від життя, здатність насолоджуватися речами, які їй раніше приносили радість.
  • Наростають відчуття безглуздості життя, безнадії, з’являються думки про смерть або самогубство.

Які існують фактори ризику розвитку депресії?

Часто пусковим моментом розвитку депресії стають різноманітні життєві події: початок війни, перебування рідних в зоні бойових дій, втрата близької людини, розлучення, поява дитини, зміна роботи. Також депресію можуть спричинити й такі ситуації: міжособистісні конфлікти, емоційне чи сексульне насильство, зловживання алкоголем або наркотиками.

На ймовірність захворіти на депресію впливає генетична схильність. Вона підвищується, коли один із батьків хворів на депресію. Депресія може бути симптомом інших захворювань і бути їх наслідком, або – побічним ефектом прийому деяких ліків.

Як не дивно, на появу депресії впливає пора року. Багато людей страждають на це захворювання саме в осінньо-зимовий період та при постійному перебуванні в зачинених приміщеннях, коли сонячного світла стає замало. Захворювання щитовидної залози зі зниженням функції збільшує ризики захворіти на депресію в 7 разів.

Ризиків багато і у всіх нас стаються ті чи інші події, які змінюють наше життя, які можуть обернутися депресією. Головне – піклуватися про своє психічне здоров’я та при погіршенні його не соромитися зізнатися собі в цьому, після чого звернутися по кваліфіковану допомогу.

Наслідки ігнорування депресії

Небезпека цієї хвороби в тому, що вона часто залишається непоміченою як самим хворим так і його оточенням або навіть, якщо людина помічає зміну свого психічного стану, то ігнорує це. Така непомітність з плином часу призводить до переходу депресії у важку форму, розвитку інших психічних захворювань, скоєння самогубства. Таких трагічних наслідків можна уникнути. У цій ситуації важливо вчасно звернутися до лікаря, щоб поряд була людина, яка переконає в необхідності допомоги.

Лікування депресії

Депресія виліковна. Першим кроком до успішного та швидкого лікування буде звернення до лікаря. Спеціаліст, який займається лікуванням депресії називається психотерапевт. Він визначить стан вашого психічного здоров’я, використовуючи індивідуальний підхід, підбере оптимальний метод лікування: психологічне консультування, психотерапія або медикаментозне лікування. Психологічне консультування – це короткострокове лікування депресії легкого або помірного ступеня важкості (5–10 зустрічей). Цей метод лікування допомагає подолати особистісні проблеми, знайти вихід з конкретної ситуації та підвищує психологічну компетентність людини. Психотерапія є основою успішного лікування важкої депресії. Вона дає змогу встановити контакт між лікарем і пацієнтом, глибоко проаналізувати причини виникнення захворювання, відновити здатність самостійно справлятися з психологічними проблемами. Медикаментозна терапія часто використовується для лікування різних ступенів важкості депресії.  Визначити необхідність медикаментозної терапії  та призначати препарати може лише лікар-психотерапевт.

Коли звертатися до лікаря?

Завжди коли стан вашого психічного здоров’я турбує вас або ваше оточення.

Якщо в вас наявні симптоми депресії протягом більше ніж два тижні. Або коли симптоми турбують вас протягом лише 2-3 днів, але регулярно повторюються.

Візит до психотерапевта необхідний також при таких станах й захворюваннях: хронічне безсоння, хронічний біль, хронічні соматичні захворювання (наприклад, ішемічна хвороба серця, постінфарктний стан, гіпотиреоз тощо), часті візити до інших лікарів без отримання чіткого діагнозу, які не приносять полегшення, післяпологовий період. 

Якщо виникли суїцидальні думки, наростання відчуття безвиході та відчаю.

Коли проживаєте важкі стресові ситуації, з якими впоратися самотужки складно: втрата або перебування в зоні бойових дій близької людини, безробіття, розлучення, проблеми із житлом, розчарування в коханні, конфлікти з іншими людьми. 

Важливо!

Не ігноруйте тривале погіршення вашого настрою та втрату здатності отримувати радість від життя. Депресія – це хвороба і її необхідно лікувати. Не слід недооцінювати цю хворобу, адже наслідки можуть бути трагічними. Не соромтеся зізнатися собі в проблемах психологічного здоров’я.

Прийміть рішення лікуватися у лікаря-фахівця, а саме – психотерапевта. Важливо обрати досвідченого лікаря, який використовує сучасні методи лікування. Лікування слід розпочати якомога раніше. Це попередить можливі наслідки й ускладення. Під час лікування важливо співпрацювати з лікарем та дотримуватися всіх його рекомендацій.