Ароматерапія – це давнє мистецтво використання ефірних олій з метою лікування різноманітних хвороб. Зазвичай цей метод відомий у народі як засіб профілактики та лікування простуди, порушень менструального циклу, стимулювання імунітету при інфекційних захворюваннях. Але ефірні олії мають сильний позитивний вплив й на психоемоційний стан при безсонні, депресії, емоційній та фізичній перевтомі, нервовій напрузі, розумовому перевантаженні, надмірній збудливості, роздратованості, відчутті тривоги, погіршенні пам’яті, розсіяності, труднощах з концентрацією уваги. Механізм дії ефірних олій полягає у впливі через нюхові рецептори на певні ділянки головного мозку: лімбічну систему, що відповідає за наш емоційний стан та гіпоталамус – місце вироблення серотоніну – гормону хорошого самопочуття.

Кожен хто хоче отримати максимальний ефект від ароматерапії, повинен звернутися до професійного лікаря. Цей метод корекції порушень психічного стану широко використовується психотерапевтами. Коли стандартні методи лікування не дають повноцінного результату, ароматерапія виявляється напрочуд ефективною для відновлення гармонійного емоційного стану. 

Ароматерапія має безліч способів використання: ванни, масаж, сауна, інгаляція ефірними оліями, інгаляція парою, суха інгаляція, використання в аромалампах та ін. Корисні речовини мають змогу проникати в організм через шкіру або органи дихання. Існує величезна кількість ефірних олій і кожна володіє своїми унікальними властивостями. Натуральна ефірна олія може містити від 200 до 800 компонентів, які здійснюють різнобічний вплив на організм людини.

Ефірні олії, рекомендовані для профілактики та лікування порушень психоемоційного стану:

Мандарин знімає депресію, зневіру та спустошеність, корисний при дратівливості та перевтомі, допомагає набути гармонії та спокою у душі, відновлює сили після душевних криз.

Базилік евгенольний володіє антидепресивною дією. Застосовують при перевтомі, постстресових розладах, неврозах, запамороченнях. Активізує розумову діяльність. Підвищує антиоксидантний захист організму. Нормалізує баланс імунорегуляторних клітин. У 2-3 рази підвищує активність В-ланки імунітету.

Лаванда лікарська має легкий седативний ефект, сприяє зниженню напруженості та занепокоєння. Застосовують при безсонні, нервових напруженнях, депресивних станах, спричинених тривалим стресом, підвищеною нервозністю та агресивністю, нормалізує сон.

Лимон тонізує нервову систему, знімає втому, підвищує працездатність на 50-60%, активізує розумову діяльність, пам’ять, працездатність.

М’яту перцеву використовують при нервово-емоційній напрузі для психофізіологічного розвантаження та зниження емоційної напруги. Вона позитивно впливає на хворих із функціональними розладами нервової системи. Нормалізує гемодинаміку мозку. Підвищує адаптаційні здібності. Підвищує розумову працездатність.

Розмарин лікарський нормалізує підвищені показники перекисного окиснення ліпідів. Тонізує, покращує пам’ять, знімає втому, покращує мозковий кровообіг, стимулює розумову, фізичну працездатність, підвищує концентрацію уваги.

Досвідчені психотерапевти можуть рекомендувати композиції правильно підібраних олій для покращення не лише психічного стану, а й фізичного. Ароматерапія може використовуватися як окремо, так і в комплексі з іншими немедикаментозними (психотерапія) та медикаментозними методами.